Press ESC to close

Najmodniejsze kolory mebli w industrialnym stylu: dodaj surowości i charakteru

W dzisiejszych czasach popularne są różne style wystroju wnętrz, w tym również industrialny. Ten styl kojarzy się przede wszystkim ze surowością, prostotą oraz funkcjonalnością. Głównym elementem industrialnej aranżacji są meble, które przede wszystkim muszą charakteryzować się minimalizmem oraz surowością. Jednocześnie właśnie one mogą nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego stylu oraz charakteru. Dlatego też, warto wiedzieć, jakie kolory mebli pasują do wystroju industrialnego.

I. Industrialny styl – podstawowe wymagania

Zanim przejdziemy do omówienia najmodniejszych kolorów mebli w industrialnym stylu, warto skoncentrować się na cechach charakterystycznych tego stylu. Przede wszystkim meble muszą być wykonane z surowych materiałów, takich jak metal, drewno, beton czy szkło. Wykończenia powinny być z pozoru niedbale, aby nawiązywały do fabrycznych magazynów i hal produkcyjnych. Spojrzenie na industrialny styl z perspektywy kolorystycznej również wymaga pewnej ostrożności. Często industrialne miejsca pokrywają mury w ciemnych odcieniach – szarościach, czerniach, ceglastych czerwieniach czy drewnianej brązowości. Z tego względu warto dobierać meble w odpowiedni sposób, tak aby uzupełniały resztę aranżacji.

II. Najnowsze trendy w kolorach mebli industrialnych

Najbardziej trendy kolory mebli w industrialnym stylu to zdecydowanie odcienie szarości, czerni oraz brązów. Te barwy zawsze cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób zainteresowanych aranżacją mieszkań w stylu loftowym czy industrialnym.

Poniżej znajdują się najmodniejsze odcienie kolorów mebli w industrialnym stylu:

1. Szarości – bez wątpienia szary kolor to jeden z najchętniej wybieranych barw przy aranżacji wnętrz. Delikatne odcienie szarości kojarzą się z betonem oraz srebrnym metalem, a te wykończenia przecież królują w industrialnym wizerunku. Szary z harmonijnym bladym błękitem to bardzo modne połączenie koloru, kiedy chcemy atmosferę industrialną przełamać spokojną akcentując nieco mniej surową stylistykę.

1. Czernie – z kolei czarny kolor symbolizuje surowość oraz pewną ekstrawagancję. Meble w tym kolorze z powodzeniem wpiszą się w stylistykę industrialną, dzięki czemu sprawią, że pomieszczenie nabierze charakteru oraz wyjątkowości. Czarne meble usportowioną świetnie naturalnego drewna i skóry to bardzo designerskie rozwiązanie.

1. Brązy – ciemny brąz kojarzy się z nowoczesnymi apartamentami w centrum miasta. W ramach aranżacji industrialnej warto zdecydować się na meble w kolorze wenge, które nie tylko pasują do betonowych elementów, ale także kojarzą się z naturalnym drewnem, jakie często towarzyszyło w tzw. pofabrycznych halach produkcyjnych.

III. Czego unikać przy aranżacji wnętrz w stylu industrialnym?

Mimo że industrialny styl cieszy się dużą popularnością, to nie oznacza, że można pozwolić sobie na dowolność w doborze kolorów. Niektóre odcienie są po prostu niewłaściwe do surowych mebli, a tym bardziej nie pasują do aranżacji industrialnej. Należy unikać kolorów takich jak:

1. Jaskrawe, krzykliwe barwy – do pomieszczeń w stylu industrialnym nie pasują jaskrawe kolory, które są zbyt rzucające się w oczy. Odcienie, jakie można ujrzeć na modnych teraz obrazach czy kartonach pokrywających ściany, jak turkus, jasny biały czy neonowy róż – z pewnością nie będą dobrym wyborem.

1. Mieszanki różnych kolorów – wnętrze w stylu industrialnym musi być w miarę proste i spójne. Przydatną opcją będzie zastosowanie jednego koloru, który będzie dekoracyjny i pasować do reszty akcesoriów.

1. Błękitne odcienie – kolory o błękitnych odcieniach nijak mają się ze stylistyką industrialną. Stąd powinny być one omijane szerokim łukiem przy aranżacji wnętrz w takim stylu.

IV. Podsumowanie

Industrialny styl to atmospferyczna, intrygująca i jednocześnie bardzo surowa stylistyka, która od kilku lat jest w modzie. Wystarczy spojrzeć na przeróżne miejsca, takie jak kawiarnie, kluby albo biura, które budowane są w stylistyce postindustrialnej. Aby nadać surowości i charakteru swojemu pomieszczeniu, należy zdać sobie sprawę z najmodniejszych kolorów mebli w industrialnym stylu. Najlepiej sprawdzą się szarości, czernie i ciemne brązy, które efektownie wpiszą się w stylistykę industrialną.

V. Podpowiedź: jak dobrać kolor mebli do konkretnego pomieszczenia?

Nie każde pomieszczenie musi być wyposażone w meble w-surowym, post-industrialnym stylu. W zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć, warto dobrać odpowiedni kolor mebli do konkretnego pomieszczenia.

Na przykład:

1. Szare meble idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, gdzie chcemy optycznie powiększyć przestrzeń. Z uwagi na neutralność tego koloru, meble w tej barwie można łatwo zestawić z innymi elementami wystroju, np. dywanami, zasłonami czy obrusami.

1. Czarne meble świetnie prezentują się w salonie czy sypialni. To kolory idealne, jeśli chcemy wyróżnić centralne punkty aranżacji.

1. Brązowe meble przydadzą się w większej przestrzeni, np. w przedpokoju, gdzie stanowią dekoracyjne tło dla naszych odzieży.