Press ESC to close

Jak zaaranżować przestrzeń w małym pokoju dziecięcym: pomysły i inspiracje

Mały pokój dziecięcy to nie wyrok: pomysły na jego aranżację

Aranżacja małego pokoju dziecięcego to wyzwanie dla każdego rodzica. Jak zmieścić w nim wszystko, czego potrzebuje dziecko, w taki sposób, aby pomieszczenie było przytulne, funkcjonalne i estetyczne? Wbrew pozorom, to wcale nie taka trudna sprawa. Wystarczy kilka dobrych pomysłów i inspiracji, żeby z maleńkiej przestrzeni stworzyć miejsce, w którym dziecko będzie czuć się jak ryba w wodzie.

Meble wielofunkcyjne i systemowe – jak oszczędzać miejsce w małym pokoju dziecięcym?

Kuluarowe łóżka piętrowe, szafki z funkcją biurka, półki z dodatkowymi schowkami – meble wielofunkcyjne to optymalne rozwiązanie dla małych pokojów dziecięcych. Systemowe meble pozwalają na elastyczne dostosowanie pomieszczenia do potrzeb dziecka, a jednocześnie oszczędzają miejsce. Lżejsze meble na kółkach dają możliwość sprawnego przestawiania wedle potrzeb.

Kolorystyka i oświetlenie – jak optycznie powiększyć mały pokój dziecięcy?

W przypadku małych pokojów dziecięcych optymalna kolorystyka to przede wszystkim jasne kolory. Jasna ściana i duże okno to elementy, które wprowadzą do pokoju więcej światła, co optycznie powiększy przestrzeń. Poza tym w bardzo modzie są tapety optycznie powiększające pomieszczenia: z poziomymi paskami czy imitujące przestrzeń, np. z drzewami lub kwiatami. Osobną sprawą jest oświetlenie – w przypadku małych pokoi dobrze sprawdzą się lampy wiszące, umiejscowione na środku pokoju.

Zabawki, książki i tekstylia – jak zamienić kłopot w rozwiązanie?

Kolejnym problemem, z jakim borykają się rodzice urządzający mały pokój dziecięcy, są zabawki, książki i różnego rodzaju tekstylia, które na ogół zajmują sporo miejsca. Istnieją jednak sposoby, jak zamienić kłopot w rozwiązanie. Dzięki prostym pudełkom, koszykom i pojemnikom do przechowywania można zamknąć zabawki i książki w estetycznej formie, a jednocześnie oszczędzić miejsce. Przezroczyste pojemniki pozwolą dziecku na łatwe odnalezienie ulubionej zabawki.

A toaleta…

W przypadku małych pokojów dziecięcych często zdarza się, że trzeba w nim pomieścić toaletę. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku zasadach – trzeba wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, ale jednocześnie musi to być miejsce łatwe w utrzymaniu czystości. Dobra opcja to toaleta z umywalką, ale jeśli akurat tego nie potrzebujemy, na rynku dostępny jest szeroki wybór niższych i węższych toalet, które sprawdzą się w takiej aranżacji.

Łączymy funkcjonalność i świeży wygląd – najlepsze inspiracje

Aranżacja małego pokoju dziecięcego to także inspiracje, które można znaleźć nie tylko w sklepach z meblami dziecięcymi, ale też w internecie. Moda na styl skandynawski sprawia, że w aranżacji dziecięcych pokoi trendy są przede wszystkim drewniane meble oraz jasne pomieszczenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pozostałe elementy wystroju – od dywanika z kwiatami po ozdobną poduszkę z ulubioną postacią z bajki.

A więc oto kilka wskazówek dotyczących aranżacji małego pokoju dziecięcego. Na podejmowanie decyzji warto zarezerwować sobie czas, a poświęcona energia szybko zamieni się w przytulne, estetyczne i funkcjonalne miejsce dla dzieci.