Jak zaaranżować przestrzeń w małym pokoju gościnnym: pomysły i inspiracje

Planując dobre wykorzystanie przestrzeni w małym pokoju gościnnym, warto pamiętać, że każda jego część może być funkcjonalna i przytulna zarazem. W tym artykule przedstawiamy kilka inspiracji i pomysłów, które pozwolą stworzyć przyjemne i praktyczne miejsce dla gości.

1. Wyznacz funkcje pokoju.

Zanim przystąpisz do aranżacji, warto zastanowić się, jakie funkcje powinien pełnić twój salon gościnny. Mógłby to być pokój sypialny dla gości, biblioteka, gabinet, miejsce relaksu lub jadalnia z małym stołem dla 2-4 osób.

1. Doświetl pokój.

W małych pokojach gościnnych istotne znaczenie ma oświetlenie. Duże okna i szklane drzwi wychodzące na balkon lub taras są idealne, ale czasami niemożliwe. Wtedy dobrze jest zastosować różne źródła światła, takie jak lampy stołowe, kinkiety, lampy sufitowe, reflektory. Lampy powinny być stosowane w narożnikach i stolikach, aby optycznie powiększyć małą przestrzeń.

1. Minimalistyczne meble.

W małym salonie gościnnym wszystko powinno być minimalistyczne i niezbyt duże. Szafa może mieć wbudowany stolik, łóżko w szafie lub klasyczną sofę z możliwością rozkładania. Pojemne łóżko (najlepiej dwuosobowe) zajmie wiele miejsca. Wybierając wygodną sofę, sprawdź, czy po rozłożeniu nie blokuje ona przejścia.

1. Kolory i wzory.

W małym pomieszczeniu, najlepiej wybrać jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń. Jasne beże, biele, szarości są idealne. Wzory powinny być niewielkie i subtelne. Pojedyncze akcenty kolorystyczne, np. poduszki, obrusy lub zasłony, ożywią i uatrakcyjnią wnętrze.

1. Aby nieprzyjemne wrażenie.

Na koniec warto zaznaczyć, że pomimo niewielkiej przestrzeni, goście powinni czuć się swobodnie i komfortowo. Musisz zatem pamiętać, aby nieprzesłaniać okien, a w niewielkich pomieszczeniach lepiej zaciągnąć zasłony tylko do parapetu, aby nie przytłoczyć wnętrza. Ważne jest również, aby w salonie gościnnym była dostępna woda i ewentualnie czajnik z herbatą lub kawą.