Press ESC to close

Jakie oświetlenie wybrać do eleganckiej jadalni: porady i inspiracje

Nie jest łatwo stworzyć elegancką aranżację jadalni. Wiele składowych tworzy ostateczny efekt, jednak prawdopodobnie największą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Jakie zatem wybrać?

1. Styl oświetlenia a styl jadalni

Oświetlenie powinno być dostosowane do stylu jadalni. W przypadku eleganckiej aranżacji, najlepszym wyborem będą klasyczne lampy pod sufitem, żyrandole czy kinkiety. Natomiast w modnych wnętrzach przeważać będą nowoczesne lampy wiszące o minimalistycznym designie.

1. Moc światła a wielkość jadalni

Jadalnia to pomieszczenie, w którym powinniśmy czuć się komfortowo i swobodnie. Dlatego też ważne jest, aby ilość światła w jadalni była odpowiednia do jej wielkości. W przypadku małych jadalni należy unikać mocnego światła, które może odczuć się jako rażące. W przypadku większych pomieszczeń warto postawić na lampy z większą mocą światła, które oświetlą całą powierzchnię.

1. Rodzaj źródła światła

Wybór rodzaju źródła światła zależy od indywidualnych preferencji. Najczęściej wykorzystywanymi źródłami są żarówki LED lub halogenowe. Oba rozwiązania wprowadzają do jadalni przyjemny, naturalny kolor światła. Warto zwrócić uwagę na kolor lampy – w przypadku eleganckiej aranżacji idealnie sprawdzają się antyczne lub warto poszukać lampy z elementami kryształu.

1. Lampy wiszące czy kinkiety

Lampy wiszące lub kinkiety? To jest pytanie, które wielu z nas zadaje sobie podczas aranżacji jadalni. W przypadku większych pomieszczeń warto postawić na żyrandol lub dużą lampę wiszącą pod sufitem. W małych jadalniach najlepiej sprawdzą się kinkiety, które nie zajmują dużo miejsca, a równocześnie wprowadzą do wnętrza odrobinę elegancji.

1. Oświetlenie stołu

Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem są oświetlenie stołu. Tutaj na uwagę zasługują lampy stołowe lub małe lampki nocne. W przypadku eleganckiej aranżacji polecamy lampki ze szklanymi kloszami lub lampy w stylu art deco.

W wyborze oświetlenia do eleganckiej jadalni, należy brać pod uwagę nie tylko styl, wielkość czy źródło światła, ale przede wszystkim własny gust i preferencje. Jednak pamiętajmy, że odpowiednie oświetlenie to element, który nadaje jadalni charakter i wprowadza do niej niepowtarzalny klimat.